تبلیغات
مجله فناوری اطلاعات نوین - رشد صعودی قیمت‌ها در بازارهای کامپیوتر و موبایل + جدول تغییرات قیمت

رشد صعودی قیمت‌ها در بازارهای کامپیوتر و موبایل + جدول تغییرات قیمت

پنجشنبه 19 مرداد 1391  09:57 ب.ظ

نوع مطلب :فناوری اطلاعات ،اخبار ،

اگرچه حدود یک سال است که بازار کالاهای مختلف از جمله کامپیوتر و تجیهزات دیجیتال، در معرض نوسانات شدید نرخ ارز و افت و خیز دائم قیمت‌ها بوده است، اما از حدود دو هفته گذشته (یعنی از زمان قطعیت خبر عدم ارائه ارز مسافری و اعلام تغییر نرخ ارز مرجع) و آغاز آهنگ صعودی قیمت‌ها، در بازار شاهد رشد بی‌سابقه قیمت‌ها هستیم.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات  برسام و به نقل از دنیای اقتصاد، افزایش قیمتی که با اعلام خبرهایی در مورد تک نرخی شدن ارز، حالا به اوج خود رسیده است. فعالان بازار کامپیوتر چنین ضرب آهنگ تند قیمتی را در بازار، طی سه تا چهار روز اخیر بی‌سابقه دانسته و اعلام کرده‌اند، تاکنون سابقه نداشته در یک برهه زمانی سه تا چهار روزه شاهد چنین رشد قیمتی در بازار باشیم.

1x1.trans رشد صعودی قیمت‌ها در بازارهای کامپیوتر و موبایل + جدول تغییرات قیمت به گفته آنها، میزان رشد قیمت‌ها طی چهار روز اخیر، در بازار کالاهای مختلف کامپیوتری و دیجیتالی در حدود ۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان بوده است.


در این گزارش ما قصد داریم به بررسی تاثیر نوسانات شدید نرخ دلار روی بازار کالاهای مختلفی چون لپ‌تاپ، گوشی موبایل و تبلت بپردازیم. پس اگر به این موضوعات علاقه‌مندید و همچنین دچار این سردرگمی شده‌اید که با توجه به شرایط موجود چه زمانی برای خرید اقدام کنید این گزارش را بخوانید:

گران قیمت‌ها گران‌تر شدند 

براساس بررسی‌های انجام شده توسط «دنیای‌اقتصاد» و همچنین اعلام فعالان بازار، مشخص شده است که در بازار لپ‌تاپ با برندهای مختلف، میزان رشد قیمت‌ها طی روزهای اخیر در حدود ۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان بوده است. البته بیشترین رشد قیمت مربوط به لپ‌تاپ‌های برندهای گران قیمتی نظیر APPLE است.

به گفته فعالان بازار، اولین زمزمه‌های رشد قیمت لپ‌تاپ از روز هفتم مرداد ماه که نرخ دلار آزاد از رقم یک هزار و ۹۲۰ تومان به یک هزار و ۹۵۷ تومان صعود کرد آغاز شد و این روند با روند صعودی قیمت دلار در روزهای بعد تشدید شد که در روز سه‌شنبه ۱۷ مردادماه این روند صعودی به اوج خود رسید.

به گفته رحمانی، یکی از فعالان بازار، از روز شنبه ۱۴ مردادماه که نرخ دلار آزاد بالاتر رفت،قیمت‌ها در بازار لپ‌تاپ به شدت افزایش یافت و در روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد به اوج خود رسیدند.

به گفته این فعال بازار در روزهای اخیر میزان رشد قیمت لپ‌تاپ نسبت به هفته قبل در حدود ۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان بوده است. به‌عنوان مثال لپ‌تاپ MD101 که تا همین شنبه هفته گذشته قیمتی حدود دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان داشت، اوایل هفته با نرخ دو میلیون و ۵۰۰ تا دو میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و اکنون با نرخ دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

یکی دیگر از کسبه بازار هم با اعلام این خبر که قیمت‌ها در بازار لحظه‌ای اعلام می‌شود گفت: در حال حاضر به دلیل نوسانات نرخ ارز قیمت‌ها روزانه یا حتی چند ساعت یکبار اعلام نمی‌شوند و اعلام قیمت لحظه‌ای شده است. جالب اینجا است که کنترل لحظه‌ای قیمت ارز تنها به این علت است که اگر قیمت دلار آزاد افزایش یافته باشد، فروشندگان قیمت‌ها را افزایش دهند، چرا که در صورت کاهش قیمت دلار آزاد فروشندگان تغییری در نرخ‌های خود اعمال نمی‌کنند.

کاهش تقاضای تبلت 

در بازار تبلت هم مانند سایر کالاها شاهد تغییرات شدید قیمتی بوده‌ایم که مشخصا بیشترین تغییرات قیمت در حوزه تبلت‌های گران قیمت بازار مانند IPAD و GALAXY بوده است.

به گفته فعالان بازار، رشد قیمت‌ها در حدی بوده است که باعث ریزش شدید تقاضا شده است.
فعالان بازار میزان تغییرات قیمت را در مورد تبلت‌های گران قیمت بازار طی سه تا چهار روز اخیر در حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار تومان و در مورد تبلت‌های ارزان در حدود ۵۰ هزار تومان اعلام کردند.

به عنوان مثال قیمت IPAD NEW 64GB، اوایل هفته در حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و در زمان حال در حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است. قیمت نمونه ۳۲ گیگابایتی این تبلت هم اوایل هفته جاری یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان و در حال حاضر یک میلیون و ۶۲۰ تا یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان است. قیمت IPAD NEW 16GB هم، اوایل هفته جاری یک میلیون و ۲۸۰ هزار تومان و در حال حاضر یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان است. IPAD II هم در ظرفیت‌های مختلف و همچنین تبلت‌های سامسونگ نیز با افزایش ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار تومانی قیمت مواجه شده‌اند.

بازار گوشی در نوسان 

بازار گوشی موبایل بیش از کالاهای تحت تاثیر رشد قیمت‌ها از لحاظ کاهش تقاضا مواجه شده است.البته برخی از گوشی ها مانند IPHONE ۴S همچنان متقاضی دارند. این را هم بگوییم که گوشی‌های IPHONE 4 در بازار به شدت کمیاب شده‌اند.

بر اساس بررسی‌های انجام شده قیمت گوشی IPHONE 4S با ظرفیت ۱۶ گیگابایت که در ردیف پرفروش‌های بازار است نسبت به اوایل هفته جاری در حدود ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار تومان افزایش یافته است. قیمت گوشی‌های گران قیمت با برندهایی نظیر نوکیا، سونی‌اریکسون، سامسونگ و… هم همپای نوسانات نرخ ارز، نسبت به اوایل هفته در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.

خریداران و فروشندگان در دوراهیدر شرایط خاص که بازار در معرض اتفاقاتی چون کاهش موجودی، رشد قیمت‌ها و… قرار می‌گیرد، دو گروه خریدار و فروشنده دچار این سردرگمی می‌شوند که آیا حقیقتا بهترین تصمیمی که می‌شود در رابطه با خرید و فروش کالا در چنین موقعیتی گرفت، چیست؟

این سرگردانی با انتشار برخی از شایعات و همچنین با توجه به پیش‌بینی‌های غلط یا درستی که کارشناسان و فعالان بازار در رابطه با وضعیت بازار و روند قیمت‌ها در آینده ارائه می‌کنند هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود.بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط «دنیای اقتصاد» طی سه تا چهار روز اخیر، با توجه به شرایط خاص بازار و رشد نرخ دلار آزاد، گروهی از فروشندگان از فروش کالاهای خود سر باز زده و حتی حاضر نیستند این کالاها را با نرخ روز دلار آزاد به فروش برسانند.

همچنین خریداران دچار این سردرگمی شده‌اند که اکنون برای خرید کالای مورد نظر اقدام کنند یا منتظر کاهش نرخ دلار آزاد و متعادل شدن قیمت‌ها باشند، البته این انتظار نیز می‌رود که در روزهای آینده در بازار کامپیوتر شاهد رشد بیشتر قیمت‌ها باشیم. به همین دلیل خریداران در دوراهی خرید یا انتظار برای خرید مانده‌اند و نمی‌دانند کدام راه را انتخاب کنند.

کارشناسان می‌گویند، در صورت تک نرخی شدن نرخ ارز قیمت‌ها در بازار کاهش می‌یابند، اما نه در حد مورد انتظار. گروه دیگری هم هستند که عقیده دارند حتی در صورت کاهش نرخ دلار آزاد یا تک نرخی شدن ارز وضعیت بازار بد و بدتر می‌شود. اما صحت هیچ‌کدام از این پیشگویی‌ها مشخص نیست. پس ناچاریم منتظر باشیم.

1x1.trans رشد صعودی قیمت‌ها در بازارهای کامپیوتر و موبایل + جدول تغییرات قیمت
منبع: barsam.ir

نوشته شده توسط: حمید | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: قیمت‌ها ، کامپیوتر ، موبایل ،
chocolate
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 08:51 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time
and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward
to your new updates.
How can you get taller in a week?
دوشنبه 27 شهریور 1396 03:09 ق.ظ
I read this paragraph completely about the difference of hottest
and earlier technologies, it's awesome article.
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 01:09 ب.ظ
Hi mates, its great article about cultureand fully defined, keep it up all the time.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 04:47 ق.ظ
I've been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It's pretty worth enough for me. Personally,
if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر